joomplu:9281

a-1

Wspomnienie z praktyk zawodowych w Sewilli-10Ostatnia mobilność w ramach projektu „Wymiar międzynarodowy w kształceniu zawodowym" dobiegła końca. Uczniowie kształcący się w zawodach technik geodeta i technik architektury krajobrazu, na przełomie kwietnia i maja, przez dwa tygodnie doskonalili swoje umiejętności praktyczne w firmach Iniciativas el Condado i Agencia de Medio Ambiente y Agua de Andalucia.
Nasi przyszli geodeci zapoznali się z metodologią pracy w Hiszpanii, po czym przystąpili do wykonania projektu topograficznego. Obejmował on szereg czynności - począwszy od planowania, tworzenia baz topograficznych, wykonywania odczytów baz, po obliczania różnych typów współrzędnych i importowanie danych z EXCEL do AutoCAD. W ostatnim dniu praktyk 3-osobowe grupy prezentowały swoje efekty pracy. Każdy z uczestników uzyskał najwyższą możliwą ocenę. Współpraca układała się wzorowo, dlatego cała grupa została zaproszona na poczęstunek tapas przez tutora, pana Raula Ordoñeza.

Praktyki uczniów kształcących się w zawodzie technik architektury krajobrazu zostały zorganizowane w szkółce roślin ozdobnych, położonej na obrzeżach Sewilli. W pierwszym dniu pracy zapoznali się oni ze specyfiką funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kolejne dni to poznanie etapów produkcji i zasad pielęgnacji roślin,
z wykorzystaniem typowych narzędzi i maszyn ogrodniczych. Działania naszego zespołu i w tym przypadku zostały ocenione celująco.
Każda mobilność to wyjątkowa okazja na przełamanie własnych barier, lęków i oporów w posługiwaniu się językiem obcym. Podczas wyjazdu uczniowie komunikowali się w języku hiszpańskim i angielskim. Bardzo pomocne okazały się kursy przygotowawcze, organizowane przez szkołę, zarówno w tym przypadku jak i przed każdym wyjazdem naszego projektu.
Program kulturowy, obejmujący wycieczki do Kadyksu i Cordoby, zwiedzanie Sewilli oraz wieczór tapas, sprzyjał integracji grupy i pozwolił na urozmaicenie czasu spędzonego za granicą. Uczniowie zwiedzali piękne zabytki oraz poznawali hiszpańską kulturę i panujące zwyczaje.
Zespół Szkół Szkół Technicznych i Ogółnokształcących w Busku-Zdroju od wielu lat skutecznie pozyskuje środki
z funduszy unijnych w ramach programów Erasmus+ i PO WER. Do tej pory w zagranicznych mobilnościach wzięło udział niemal 270 uczniów. Łączna kwota dofinansowania dotychczasowych projektów przekroczyła 2,5 mln zł. Jesteśmy dumni, że dzięki staraniom Naszej Szkoły tak wiele osób mogło doskonalić swoje umiejętności praktyczne w innych krajach, co w przyszłości przełoży się na ich wartość na rynku pracy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom praktyk zagranicznych za godne reprezentowanie Naszej Szkoły.

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd