joomplu:9281

a-1

Doradzamy zawodowo, wybieramy odlotowo czyli OTK w sieci-2Dwunasta edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery z założenia miała być szczególna. Ze względu na rosnącą drugą falę epidemiczną organizator, Stowarzyszenie Doradców Zawodowych RP, zalecał uczestniczącym w przedsięwzięciu szkołom korzystanie z narzędzi umożliwiających zdalny kontakt. ZSTiO, jako placówka od lat uczestnicząca w kolejnych edycjach OTK, zaproponowało szkołom podstawowym skorzystanie z platformy internetowej umożliwiającej dwustronny kontakt. Tak więc 19 października przed kamerami stanęli nauczyciele kształcący młodzież w poszczególnych zawodach, informując zebranych w swoich szkołach ósmoklasistów o specyfice każdej z branż.
Dwa dni później to samo narzędzie pozwoliło na spotkanie uczniów z załogą pływającego po Bałtyku promu „Polonia”. Trzej oficerowie w gali mundurowej wyczerpująco informowali o specyfice morskiej służby i warunkach odbywania staży na pokładach tych niezwykłych statków. Jak się okazuje, dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi i właściwej dozie determinacji stron pokonanie licznych ograniczeń jest możliwe.

Warsztaty hotelarskie-18“Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem.” Zaczerpnięta z Konfucjusza sentencja dobrze ilustruje przebieg ostaniej wizyty uczniów klasy II T H w hotelu Słoneczny Zdrój. Personel tego patronackiego obiektu naszej szkoły wielokrotnie udowadniał, że jest otwarty na wszelkie formy współpracy. Nie inaczej było 6 października. Panie pokojowe wzięły na siebie rolę instruktorek wprowadzających młodzież w zawodowe arkana. Z wielką cierpliwością prezentowały procedury obowiązujące w dziale housekeepingu udzielając przy tym cennych wskazówek. Przy tak życzliwym podejściu początkowa trema szybko minęła i uczniowie zabrali się do pracy. Że działo się dużo i intensywnie – widać na załączonych zdjęciach.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego  podpisała umowę na realizację projektu pn.: „Szkolny Punkt Informacji Turystycznej kluczem do rozwoju turystyki targowo-kongresowej i prozdrowotnej” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 dla Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach poddziałania 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU. Projekt Dofinansowany W 95% , pozostałe 5% to wkład własny.

Wartość projektu: 1 031 450,00 zł
Wkład własny: 54 000,00 zł
Kwota dofinansowania: 977 450,00
 zł

Projekt będzie realizowany na obszarze województwa świętokrzyskiego w okresie 01.09.2020 r. - 31.08.2022 r.

                                   PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE

                      

Projekt pod nazwą „Wymiar międzynarodowy w kształceniu zawodowym
pod numerem 2019-1-PL01-KA102-063507 realizowany jest
w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
im. K. Wielkiego w Busku-Zdroju w latach 2019-2022

 

Maderskie praktyki hotelarzy we wrześniu 2020 r.

Maderskie praktyki hotelarzy we wrześniu 2020 r.-38Spośród bardzo wielu zagranicznych staży od lat organizowanych przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących ten wrześniowy był najbardziej wyjątkowy.
Wspomniana wyjątkowość wynikała zarówno ze spowodowanej pandemią konieczności zmiany terminu realizacji jak i absolutnej unikatowości miejsca. Celem tegorocznej wyprawy naszych adeptów hotelarstwa była Madera, niezwykle malownicza wyspa na Atlantyku. To oddalone od nas o blisko 3700 km zamorskie terytorium Portugalii stanowi najdalszy skrawek Unii Europejskiej – bliżej stamtąd do Afryki niż do Lizbony. Ląd wyłaniający się z atlantyckich fal powstał w wyniku wulkanicznego wypiętrzenia, tak więc wszystkie plaże są kamieniste - wyjątek stanowią te, na które piasek przywieziono z Maroka. Ponieważ filarem gospodarki jest turystyka, miejscowe władze zrobiły wiele dla jej odbudowania po wiosennym lock-downie. Wszyscy lądujący w Funchal są poddawani obowiązkowemu badaniu epidemiologicznemu, a w przestrzeni publicznej obowiązują liczne obostrzenia - zdecydowanie czuliśmy się bezpiecznie.

 Oczywiście celem głównym wyprawy było odbycie staży zawodowych. Dzięki odpowiednio dobranemu programowi szesnaścioro praktykantów mogło poznać specyfikę funkcjonowania obiektów nastawionych na obsługę gości segmentu „premium”. Pracowali we wszystkich działach hoteli – począwszy od recepcji, poprzez housekeeping i gastronomię, na dziale technicznym skończywszy. Kilka dziewcząt pomagało też w realizacji bieżących zadań miejscowego centrum informacji turystycznej. Jeśli przyjąć, że istotą hotelarstwa jest – obok wykonywania ściśle profesjonalnych zadań - nawiązywanie i utrzymywanie dobrych relacji z gośćmi i personelem, to nasi uczniowie w pełni potwierdzili swoją przydatność do wybranego zawodu. Bez względu na zakres powierzanych im zadań szybko odnajdywali się w nowej sytuacji uzyskując tym samym uznanie pracodawców i przychylne opinie obsługiwanych gości.

Program pobytu zawierał również edukację kulturową, tak więc nasi uczniowie oprócz doskonalenia umiejętności zawodowych mogli również poznać atrakcje, z których wyspa słynie. Podczas weekendowych wycieczek mieli do dyspozycji przewodnika i autobus, dzięki czemu odwiedzili najciekawsze miejsca Madery: klif z monumentalną figurą Chrystusa, najwyżej w Europie położoną platformę widokową ze szklaną podłogą (robi wrażenie!) czy urokliwe uliczki stołecznego Funchal. W ciągu jednej z ulic prowadzących do głównego bulwaru spotkaliśmy polski akcent- popiersie marszałka Piłsudskiego, który spędził tutaj kilka miesięcy w roku 1931.

Po weekendowych atrakcjach bogatsi o nowe wrażenia uczniowie wrócili co codziennego rytmu praktyk. Kolejne dni były o tyle łatwiejsze, że każdy znał współpracowników i zakres zadań. Tak więc kiedy przyszło odebrać certyfikaty, wszyscy żałowali, że pobyt był tak krótki. Przyszli hotelarze wrócili już do szkoły, pozostałe grupy zawodowe niecierpliwie czekają na swoją kolej.  Trzymamy kciuki za szczęśliwą realizacją wszystkich zaplanowanych mobilności.

 Warsztaty Unity Line w ZSTiO-9Końcowe dni lutego bieżącego roku były dla hotelarzy z ZSTiO szczególne. Trwająca czwarty rok współpraca szkoły z bałtyckim przewoźnikiem promowym Unity Line przyjęła nowe, bardzo atrakcyjne dla młodzieży oblicze. Na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli przedmiotów zawodowych przybyli goście reprezentujący Unity Line w składzie:

 

  1. Anna Cichewicz - Kierownik Pionu Pasażerskiego,
  2. Wioleta Szarek - Specjalista ds. sprzedaży/Koordynator praktyk,
  3. Dawid Szeszko – F&B Manager promu Skania,
  4. Waldemar Rydz – Szef Kuchni promu Skania.
Adepci hotelarstwa wzięli udział w niezwykłych lekcjach: w sali gastronomicznej toczyły się angażujące młodzież warsztaty sushi połączone z degustacją, obok koordynatorzy i opiekunowie praktyk prowadzili zajęcia przybliżające zasady odbywania staży na promach pasażerskich. Tutaj szczególnym powodzeniem cieszyła się możliwość skorzystania z wirtualnego spaceru dzięki googlom virtual reality.
Podczas odbywających się kolejnego dnia XVI Targów Edukacyjnych obecność naszych gości niewątpliwie stanowiła największą atrakcję stoiska hotelarskiego przyciągając uwagę wielu odwiedzających imprezę.
Wyrażona najkrócej ocena efektów wspomnianej wizyty może być tylko jedna: następni stażyści już się pakują, szkoła zaś zaprasza ponownie!

Spotkanie z Łukaszem CHwalikiem-1Tuż przed bożonarodzeniową przerwą świąteczną Zesspół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących miał okazję gościć kogoś szczególnego – pana Łukasza Chwalika, managera działu HSK w jednym z hoteli w Beverly Hills, USA.

Klasy kształcące młodzież w kierunku technik hotelarstwa stawiły się w komplecie, co nie może dziwić zważywszy osobę prelegenta i temat jego wystąpienia. Rodowity buszczanin to typowy przykład self-made man’a, człowieka sukcesu.

Z wykształcenia ratownik medyczny przypadkiem podjął pracę w jednym z krakowskich sieciowych hoteli, by po latach intensywnej pracy i kolejnych awansów objąć kierownicze stanowisko we wspomnianym obiekcie.

Recepta wydaje się być banalnie prosta – świetna i ciągle doskonalona znajomość języka angielskiego, żelazna samodyscyplina i determinacja w dążeniu do wytyczonego celu.

Licznie zebrana młodzież z uwagą wysłuchała barwnej, skrzącej się dowcipem opowieści, po czym nastąpiła seria pytań dotyczących branży.

Konkluzja jest jednoznaczna- hotelarstwo czy szerzej turystyka czy to dziedziny, które mogą uczynić życie ciekawym, pozwalają na poznawanie nowych miejsc i ludzi. Trzeba tylko umieć właściwie wykorzystać szanse, jakie daje nam los. 

Hotelarze w UROCZYSKU-8Ostatni listopadowy weekend uczniowie uczestniczący w projekcie „Hotelarze przyszłości” gościli w czterogwiazdkowym hotelu „Uroczysko” w Cedzynie. Podczas zajęć grupowych młodzież zapoznała się z aspektami obsługi gości targowo-kongresowych, a po ich zakończeniu… no cóż, wedle gustu i upodobań: basen, sauna, jacuzzi, grota solna, bilard. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Jeśli dodać do tego serdeczne nastawienie kadry prowadzącej szkolenie, trudno się dziwić, że niektórzy z uczestników tuż po powrocie dopytywali o możliwość powtórzenia takiego wyjazdu.

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!