joomplu:9281

a-1

Wolontariat w Pacanowie-1W dniu 1 czerwca 2019 r.  grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunem Agnieszką Sajdłowską, w ramach działającego w naszej szkole wolontariatu, brała udział w akcji "Ratujmy serce Sebastiana" zorganizowanej w Pacanowie przy Europejskim Centrum Bajki. Tym razem do pomocy zgłosili się uczniowie: Bartłomiej Ratusznik z klasy I T A, Patryk Domagała, Patrycja Karpowicz i Mateusz Szwajcowski z klasy I T L oraz Krystian Lasaki Marcin Pompa z klasy III T H/K.  Wszystkim wolontariuszom dopisywały znakomite humory oraz chęć pomocy przy zbieraniu funduszy na bardzo kosztowną operację serca w USA.  Pogoda również nam dopisała. Z Pacanowa pojechaliśmy do Mikułowic koło Buska-Zdroju, gdzie odbyła się druga część zbiórki. Wolontariusze z naszej szkoły bardzo mocno i z wielkim entuzjazmem zaangażowali się w całe przedsięwzięcie, chodząc po rynku i obrzeżach Pacanowa i namawiając przechodniów do wrzucania potrzebnych pieniążków do puszek.  

Wolontariat Europejski-6W dniu 14.03.2019 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Barbarą Jaskmanicką – przedstawicielką Kieleckiego Regionalnego Centrum Wolontariatu, które  miało za zadanie przybliżyć naszym uczniom działalność Centrum Wolontariatu, w szczególności dotyczącą międzynarodowych wymian młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie mogą wyjechać, w jakim wieku mogą być uczestnicy, na jakiej stronie należy szukać informacji.
Należy podkreślić fakt, że udział w takiej wymianie  uczy działania w grupie, samodzielnego myślenia czy zarządzania czasem i przede wszystkim pomaga rozwijać kompetencje językowe. Wolontariat nie ma ram instytucjonalnych, jest globalny i właściwie nie stawia żadnych ograniczeń. Ponadto pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na kompetencje pracowników. Okazją do nabycia tych umiejętności jest właśnie Wolontariat Europejski. Uczniowie dowiedzieli się również, czym przykładowo zajmują się wolontariusze za granicą: mogą opiekować się zwierzętami, uczyć dzieci angielskiego w przedszkolu. Wolontariat Europejski to program Unii Europejskiej wspierający młodych wolontariuszy (17-30 lat) w całej  Europie.
Spotkanie zostało wsparte wspomnieniami wyjazdowymi jednego z uczestników takich wypraw organizowanych przy wsparciu Regionalnego Centrum Wolontariatu. To Kacper Włosiński z klasy 4 T G/K, który w ramach programu Erasmus+ dwa razy brał udział w projektach realizowanych w Hiszpanii. Obecnie Kacper w ramach podobnego projektu wyjeżdża na Łotwę.

Kto nie wierzy w św. Mikołaja, myli się. Mikołajów, czyli ludzi o wielkich sercach, bezinteresownie pomagających innym  jest wielu. Są wśród nas. Młodzież naszej szkoły chętnie  uczestniczy  we wszelkich działaniach o charakterze dobroczynnym. Dzięki pomocy nauczycieli i uczniów możliwy był szesnasty wyjazd z  upominkami do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Winiarach. Przygotowaliśmy trzydzieści jeden paczek, w których znalazły się przybory szkolne, gry, zabawki oraz słodycze dla dzieci.
Dzieci bardzo ucieszyły się z odwiedzin i chętnie uczestniczyły w zabawach organizowanych przez  młodzież naszej szkoły. Mamy nadzieję, że ten dar płynący z głębi naszych serc, sprawił radość w sercach mieszkańców zaprzyjaźnionej placówki.
Dziękujemy za pomoc w relizacji wyjazdu dyrekcji szkoły, nauczycielom i młodzieży - organizatorzy.

20 lutego 2019 roku szkolna grupa wolontariatu zorganizowała kiermasz charytatywny na rzecz Hospicjum w Busku- Zdroju. Inicjatywę podjęli głównie uczniowie z klasy II TG/K i I T H, którzy przynieśli ciasta, sałatki i owoce. Zdrowe smakołyki cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i pracowników. Społeczność szkolna degustowała pyszne przekąski i uiszczała dobrowolne wpłaty na rzecz chorych i cierpiących. W efekcie udało się zebrać około 240 złotych.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację kiermaszu lub w inny sposób wspomogli ten szczytny cel!

Pomagamy zwierzętom-1W dniu 20 grudnia 2018 roku członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami Ewą Charczuk i Iwoną Makowską, udali się do miejscowego schroniska dla zwierząt. Aby pomóc psiakom przez cały tydzień młodzież naszej szkoły zbierała karmę oraz pieniądze. Dzięki wrażliwości naszych uczniów, ale też ich rodziców jak i nauczycieli, zebraliśmy sporą sumę pieniędzy i dużą ilość pysznej karmy.
Karma została przekazana dyrektorowi Fundacji Opieki Nad Zwierzętami Bezdomnymi Przytulisko pani Danucie Kuklińskiej. Następnie, udaliśmy się do przychodni weterynaryjnej Animal, gdzie uregulowaliśmy cześć zobowiązań wynikających z opieki nad psami ze schroniska.
W Przytulisku schronienie znajduje około 180 psów.  Wiele z nich zostało uratowanych przed cierpieniem a nawet okrutną śmiercią. Przytulisko ma ogromne potrzeby, m.in.: budowa wystarczającej liczby boksów, dostarczenie potrzebnego pożywienia. Dużych środków finansowych wymaga również opieka medyczna w postaci szczepień, leczenia różnego rodzaju schorzeń, zabiegów sterylizacji i kastracji.
Serdecznie dziękujemy za okazane serce i  prosimy o więcej. Psiaki czekają na naszą pomoc.

I Miejsce w kategorii „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom” dla ZSTiO-2Słowa piosenki Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać - Stanisława Sojki towarzyszyły XIII Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu, która odbyła się 5 grudnia 2018 r. w Filharmonii Świętokrzyskiej. Już po raz kolejny wręczono Świętokrzyskie Laury Wolontariatu - honorowe tytuły dla osób, grup i instytucji, które bezinteresownie pomagają innym ludziom. Data nie była przypadkowa; to właśnie 5 grudnia na całym świecie obchodzony jest od 1985 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
W tym roku do konkursu „Laur Wolontariatu” wpłynęło aż 49 zgłoszeń. Wśród kandydatów do wyróżnienia znaleźli się wolontariusze pracujący z osobami chorymi, udzielający się na rzecz kultury i sztuki, niosący pomoc w domach pomocy społecznej i świetlicach, działający w stowarzyszeniach i fundacjach.  Oprócz nagród głównych wręczono także tytuły Animatora Wolontariatu, Nadziei Wolontariatu oraz Miejsca Przyjaznego Wolontariuszom. W ostatniej z wymienionych kategorii I miejsce otrzymał Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju. Uczennice były dumne i szczęśliwe z wyróżnienia. Ich działania zostały zauważone i z pewnością jest to wielka motywacja do dalszych inicjatyw.
W Gali Wolontariatu uczestniczyły Karolina Moskwa i Nikola Guziak z klasy II TG/K oraz Gabriela Kasperowicz i Dominika Wąsik z klasy III TH/K z opiekunami panią Agnieszką Partyką oraz panią Agnieszką Sajdłowską.

Razem dla Kuby-14Odruch serca, ofiarność, empatia – to paliwo które skutecznie napędziło charytatywny kiermasz przeprowadzony 28 i 29 listopada w naszej szkole. Wolontariusze po raz kolejny pokazali, na co ich stać. Prosty z pozoru pomysł okazał się trafiony, a jego realizacja przypominała efekt śnieżnej kuli. Uczniowski tłumek przewijający się przez stoiska był na tyle liczny, że niezbędne były kolejne dostawy produktów. Powodzeniu akcji z pewnością sprzyjał zmasowany atak na zmysły: korytarzami snuły się smakowite zapachy, ciasta i sałatki przyciągały wzrok kolorami, a wszystkiemu towarzyszyła profesjonalna oprawa muzyczna zapewniana przez DJ Pedro, absolwenta ZSTiO wspierającego akcję swoim sprzętem i umiejętnościami.
Dzięki mobilizacji wielu osób udało się zebrać znaczącą sumę, która została przekazana rodzicom Kuby. Głęboko wierzymy, że ofiarność młodzieży przyczyni się do wyzdrowienia chłopca.

Międzynarodowe spotkanie wolontariuszy-4W dniu 17 września sześcioosobowa grupa młodzieży z klas II T A i II T G/K z opiekunkami panią Agnieszką Partyka i panią Agnieszka Sajdłowską brała udział w międzynarodowym spotkaniu wolontariuszy w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, które miało miejsce w godzinach popołudniowych. Zostało ono zorganizowane  w ramach akcji Przystanek młodych , którego głównym zadaniem są bezpłatne warsztaty i zajęcia językowe. Na początku spotkania  przedstawiono pracowników oraz gości z zagranicy, którzy  przybyli do Kielc z Włoch,Węgier i Hiszpanii. Uczestnicy  zostali zapoznani z zadaniami i zakresem działalności Centrum, a następnie wszyscy wysłuchali krótkiego koncertu. Najciekawszą częścią spotkania była, bez wątpienia, możliwość porozmawiania z gośćmi z zagranicy w języku angielskim lub też hiszpańskim i sprawdzenia swoich możliwości językowych.  

 

Wolontariat-12

Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem.

Czy edukacja to tylko siedzenie w ławce i bierne przyswajanie wiedzy? Czy źródła wiedzy to tylko podręczniki i nauczyciele, ewentualnie Internet? Zdecydowanie nie. Kadra ZSTiO stara się zachęcać swoich uczniów do poszerzania horyzontów myślowych, realizacji własnych inicjatyw oraz zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności również poza murami szkoły, między innymi poprzez działania wolontariackie. W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 wspierało nas w tym Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. We współpracy z RCW zorganizowaliśmy kilka ciekawych wydarzeń.
W październiku trzech uczniów klasy IIITGK, Arkadiusz Jurkowski, Mariusz Grochowski oraz Adrian Manierak, wzięło udział w wymianie polsko-ukraińskiej organizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Chłopcy spędzili tydzień we wspaniałym towarzystwie w podskarżyskiej miejscowości wypoczynkowej Mostki. Udział w projekcie miał na celu przełamanie barier i stereotypów dotyczących obydwu narodowości, poznanie ciekawostek kulturowych oraz nawiązanie wartościowych znajomości i przyjaźni. Cel został osiągnięty, a uczestnicy przeżyli niesamowitą przygodę i zgodnie twierdzą, że chętnie jeszcze raz zdecydowaliby się na taki wyjazd.

Czytaj więcej...

Wolontariusze nie próżnują-7W telegraficznym skrócie:
Tuż przed świętami wesoła ósemka aktywnych działaczy Szkolnego Koła Wolontariatu włączyła się w akcję zbiórki funduszy na Schronisko dla Zwierząt. Miało to miejsce 21 grudnia 2019 roku i zbiegło się z kiermaszem przedświątecznym organizowanym w centrum Buska-Zdroju. Magiczna atmosfera, co prawda nie białych, ale i tak radosnych świąt bożonarodzeniowych sprzyjała chęci dzielenia się zasobami portfela z braćmi mniejszymi. Udało się zebrać ponad 1000 zł.
Zakończyliśmy działanie Góra Grosza. Zebrane pieniążki zostały spakowane i wysłane. Po przeliczeniu wszystkich jedno-, dwu-, pięcio-, dziesięcio-, dwudziesto-, pięćdziesięcio- groszówek oraz grubszego bilonu i banknotów możemy pochwalić się sumą 273,51 zł.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zabrzmiała w sercach pięciorga wolontariuszy, którzy dnia 12 stycznia 2020 roku ruszyli z pustymi puszkami spod BSCK w Busku-Zdroju. Po czterogodzinnym kwestowaniu wrócili na miejsce zbiórki, gdzie zawartość puszek została dokładnie policzona. Wolontariuszom naszej szkoły udało się zebrać około 2000 zł.
Brawo MY!!!

poMoc płynie z wolontariatu-15 grudnia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W bieżącym roku obchody tego święta w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju miały szczególny charakter. Opiekunowie szkolnego wolontariatu postanowili zaprezentować młodzieży, jak różne oblicza może przyjmować ten rodzaj działalności społecznej. Oblicza wolontariatu zaprezentowali zaproszeni na tę uroczystość prelegenci.
Andarilho solitario, czyli samotny wędrowiec
To określenie najlepiej oddaje charakter peregrynacji pana Damiana Czajki, których cel stanowiło dotarcie do środowisk polonijnych w Brazylii. Nasi rodacy najliczniej emigrowali tam głównie w okresie międzywojennym, nie może więc dziwić, że przedstawiciele polskiej diaspory nie tylko przechowali liczne pamiątki ze „starego kraju” i pamięć o zwyczajach przodków, lecz również język w dość osobliwej formie. Dziś mogą dziwić archaicznie brzmiące słowa i konstrukcje składniowe, stanowią jednak świadectwo starań o zachowanie tożsamości. Okazuje się więc, że wolontariat może oznaczać dążność do podtrzymywania więzów ze środowiskami polonijnymi rozrzuconymi przez los po całym świecie. Oznacza również determinację w samodzielnym docieraniu do ambitnych celów.
Spojrzeć w oczy nieuchronnie odchodzącemu…..
Pan Jarosław Zatorski reprezentujący buskie hospicjum postawił zgromadzonym uczniom pytania, którym młody człowiek zwykle nie musi się stawiać czoła - czy jesteś gotów emocjonalnie zmierzyć się z samotnością i bólem umierającego? Czy zdołasz ofiarować mu swoją obecność? W rzeczywistości zdominowanej przez media epatujące fetyszem młodości, technicznych nowinek, naskórkowego odbioru świata to wyzwanie, któremu tylko nieliczni są w stanie podołać. Dlatego tak ważne jest, aby wolontariusze ofiarowujący hospicjum swoje wsparcie mieli pełną świadomość emocjonalnych kosztów, jakie poniosą. Jeśli jednak znajdą  w sobie wystarczająco dużo determinacji, ich trudno mierzalna pomoc będzie nie do przecenienia.

Czytaj więcej...

27 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku- Zdroju odbył się kiermasz charytatywny ,,Razem dla Hospicjum". Szkolni wolontariusze wraz z opiekunami przygotowali pyszne i zdrowe potrawy, którymi częstowali społeczność szkolną. Degustacji towarzyszyła kwesta na rzecz Hospicjum w Busku- Zdroju. Uczniowie i pracownicy szkoły po raz kolejny pokazali swoje wielkie serca i sukcesywnie zasilali puszki datkami.
,,Im więcej kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba"- te piękne słowa św. Brata Alberta przyświecają idei szkolnego wolontariatu, który już planuje następne działania.

Wolontariat - szkolimy się-414 listopada 2019 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w szkoleniu dla wolontariuszy, które zostało zorganizowane przy współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach. Przeprowadzone było przez panią Magdalenę Gwóźdź– I Wiceprezesa Zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, która odpowiada za wolontariat lokalny oraz pana Wiktora Tutaja - Wiceprezesa Zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach od spraw administracyjnych.
Podczas szkoleniu młodzież poznała pojęcia:

  • wolontariat (świadoma, dobrowolna i bezpłatna działalność na rzecz innych osób/ instytucji, z którymi nie pozostaje się w związku rodzinno–koleżeńsko- przyjacielskim)
  • filantropia (działalność osób bądź instytucji polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym)

    Przykłady miejsc, w których mogą działać wolontariusze (np. szpitale, hospicja, szkoły, przedszkola, fundacje, stowarzyszenia, schroniska dla zwierząt, świetlice środowiskowe, Domy Pomocy Społecznej).
    Korzyści z wolontariatu (doświadczenie, rozwój, kompetencje, wpływ na lokalne środowisko, satysfakcja, nowe znajomości).
    Prawa i obowiązki wolontariusza.
    Ofertę Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd