joomplu:9281

a-1

Technikum Nr 3 wchodzi w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju. Posiadamy ponad trzydziestoletnią tradycję w kształceniu fachowców w wielu dziedzinach.

Nasza placówka jako jedyna w regionie posiada certyfikat Szkoły Przedsiębiorczości. Jesteśmy również zrzeszeni w Polskiej Izbie Hotelarskiej.

Technik budownictwa

Dobrze trafiłeś. Jeżeli chcesz zostać poszukiwanym na rynku specjalistą w branży budowlanej – nie znajdziesz lepszej oferty niż ZSTiO. Nieprzypadkowo, o czym pewnie dobrze wiesz, potocznie nazywają nas „budowlanką”. To określenie skądś się bierze i o czymś świadczy. Bierze się z wieloletniej tradycji i doświadczenia w kształceniu młodzieży w zawodach budowlanych, a świadczy o tym, że mamy zarówno kadrę, jak i możliwości lokalowe do rzetelnego przekazania specjalistycznej wiedzy.
Spróbujmy podsumować najważniejsze informacje:
Technik budownictwa uczestniczy w robotach budowlanych, prowadzi dokumentację budowy, przygotowuje i kontroluje produkcję budowlaną w różnych działach przedsiębiorstwa, sprawuje nadzór budowlany w imieniu inwestora lub organu administracji terenowej. Sporządza kosztorysy i mniej skomplikowane prace projektowe oraz wykonuje inwentaryzacje budowlane; samodzielnie lub pod kierunkiem inżyniera projektuje, wykonuje lub sprawuje nadzór nad realizacją małych obiektów inżynierskich w postaci małych mostów, wiaduktów, przejść podziemnych, konstrukcji żelbetowych, stalowych lub drewnianych, szkieletów, ścian, dachów, garaży, schodów, tuneli oraz basenów i obiektów hydrotechnicznych.
Praca: Przedsiębiorstwa budowlane, wytwórnie prefabrykatów, laboratoria, państwowy nadzór budowlany, administracje budynków, biura projektów jako asystent projektanta, a po nabyciu odpowiedniego stażu pracy umożliwia uzyskanie uprawnień budowlanych specjalności konstrukcyjno-budowlanej, jak również prowadzenie własnej firmy budowlanej.

Technik Architektury Krajobrazu

Technik architektury krajobrazu to kierunek nowy, nie tylko w naszej szkole. Przed specjalistami tej branży otwierają się interesujące perspektywy. Zarówno wielkie inwestycje na skalę ogólnokrajową, jak i te podejmowane w mniejszej skali wymagają aranżowania przestrzeni wokół nich. Wystarczy spojrzeć na nową część buskiego parku zdrojowego czy otoczenie wielu nowo powstałych domów. Inwestorzy chcą powierzać zadanie zagospodarowania ogrodów osobom kompetentnym. Jeżeli botanika i zmysł estetyczny nie są ci obce, jesteś kreatywny i nie obawiasz się samodzielności w działaniu, masz szanse zdobyć dobry, satysfakcjonujący finansowo zawód. Jako technik architektury krajobrazu z pewnością nie zasilisz grona bezrobotnych, a jeżeli nie poprzestaniesz na zdobyciu dyplomu szkoły ponadgimnazjalnej, zyskujesz szansę studiowania tego kierunku na którejś spośród wyższych uczelni. Pamiętaj, problemy ekologii i ochrony środowiska to zagadnienia, którym wszystkie kraje poświęcają coraz więcej uwagi i na które przeznacza się coraz większą część dochodu narodowego.

Perspektywy pracy:

  • Biura projektowe
  • Pracownie architektoniczne
  • Własna działalność gospodarcza

Masz jeszcze jakieś pytania? Zadzwoń do nas lub przyjdź do sekretariatu! Chętnie na nie odpowiemy, doradzimy. Nasza kadra udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji i posłuży profesjonalną radą.

Technik Hotelarstwa
Co należy wiedzieć o tym kierunku kształcenia w ZSTiO? Kilka podstawowych faktów:
  1. Dysponujemy najlepiej w regionie wyposażoną salą symulacyjną do praktycznej nauki zawodu- boksy z łóżkami,
    zaplecza magazynowe, funkcjonujące łazienki
  2. Szczycimy się patronatem czterogwiazdkowego hotelu „Słoneczny Zdrój”, dzięki czemu zyskujemy:
    • Możliwość organizowania lekcji i warsztatów w rzeczywistych warunkach obiektu klasy „premium”
    • Prowadzenie wybranych modułów i bloków lekcyjnych przez jego profesjonalną kadrę
    • Możliwość odbywania praktyk i staży w poszczególnych działach hotelu
  3. Jesteśmy jedyną w województwie świętokrzyskim szkołą współpracującą z pływającym do Szwecji przewoźnikiem promowym UNITY LINE. Pełnoletni uczniowie kierunku technik hotelarstwa od wielu lat odbywają staże na pokładach takich jednostek jak „Polonia” czy „Skania” poświadczone cenionymi w branży certyfikatami
  4. We współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego od kilku lat organizujemy
    kwalifikacyjne kursy branżowe, np.
    • barman
    • kelner
    • barista
    • obsługa gości niepełnosprawnych

    To kursy nieodpłatne, prowadzone przez profesjonalistów pracujących na co dzień w hotelach.
    Uczestnicy tej formy doskonalenia mogą też brać udział w stażach, za które otrzymują wynagrodzenie.

  5. Od kilku lat w ramach programów ERASMUS+ oraz PO WER realizujemy zagraniczne pratyki w krajach UE.
    Uczniowie klas hotelarskich dotychczas wyjeżdżali: dwukrotnie do Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii,
    a także do Włoch i na portugalską Maderę
A teraz w największym skrócie o samym toku nauki i perspektywach zatrudnienia:
  1. Pięcioletni cykl zakończony świadectwem ukończenia szkoły, dyplomem maturalnym oraz dyplomem technika hotelarstwa.
  2. Ostatni z wymienionych tytułów absolwent otrzymuje po pomyślnym złożeniu egzaminy potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, który jest podzielony na dwie części:
    • Pierwsza –po ukończeniu klasy drugiej
    • Druga- po ukończeniu klasy czwartej
    • W cyklu nauki uczeń dwukrotnie odbywa czterotygodniową praktykę zawodową poza szkołą
    • Po ukończeni szkoły i otrzymaniu dyplomu może kontynuować naukę na studiach (np. kierunkowych, związanych z turystyką) lub podjąć pracę
    • Zatrudnienie może znaleźć we wszelkich typach obiektów noclegowych (w tym sanatoriach), w organach administracji samorządowej, związanych z usługami hotelarskimi, a także w branżowych organizacjach i stowarzyszeniach. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług hotelarskich.

Technik Geodeta

Jeśli myślisz o zdobyciu ciekawego, a jednocześnie dającego satysfakcję finansową zawodu, powinieneś zastanowić się, czy to nie jest najkrótsza droga do realizacji tych zamierzeń. Tylko pomyśl: mnóstwo placów budowy, nowych dróg i linii energetycznych. Wszędzie tam niezbędni są geodeci z ich specjalistyczną wiedzą i sprzętem.Czym właściwie zajmuje się technik geodeta? Wiem, że lubisz konkrety, oto one: współdziała z inżynierem geodetą (o różnych specjalnościach) przy prowadzeniu prac geodezyjnych takich jak: pomiary astronomiczne, grawimetryczne, zakładanie i pomiar osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych, pomiary sytuacyjne, wysokościowe i topograficzne, wykonywane metodami pomiaru bezpośredniego i metodami fotogrametrycznymi.
Zadania zawodowe

      • sporządzanie kosztorysów prac geodezyjnych
      • wykonywanie stabilizacji punktów szczegółowych osnów geodezyjnych
      • dokonywanie pomiarów kątów, odległości, różnic wysokości
      • dokonywanie pomiarów sytuacji i rzeźby terenu, przekrojów i profilów, szczegółów technicznych kolejowych i drogowych, obiektów inżynierskich przemysłowych, budowlanych itp.
      • wytyczanie linii prostych i linii krzywych (łuków i krzywych przejściowych)
      • wyznaczanie elementów planów zagospodarowania przestrzennego, obiektów budownictwa ogólnego i przemysłowego
      • prowadzenie dokumentacji technicznej i rozliczeniowej wykonanych prac
      • kartowanie i rysowanie map
      • wykonywanie prac operatora urządzeń komputerowych i ploterów
      • wykonywanie geodezyjnej obsługi budowy wysokich budynków, zakładów przemysłowych, różnych budowli oraz montażu precyzyjnych maszyn przemysłowych
      • zakładanie, prowadzenie i aktualizacja ewidencji gruntów i budynków, również w systemie komputerowym
      • wykonywanie rozgraniczeń, podziałów i scaleń nieruchomości
      • wymienianie i scalanie gruntów rolnych i leśnych
      • obsługiwanie administracyjne ludności w zakresie geodezji, kartografii, ewidencji gruntów i budynków oraz gospodarki gruntami
      • stosowanie obowiązujących przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego
      • przeprowadzanie wywiadu geodezyjnego w terenie dla założenia szczegółowych osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych, ustalenia lokalizacji punktów tych osnów,
      • sporządzenia opisu obiektu

Technik Logistyk

Zawód technik logistyk jest obecnie zawodem deficytowym, czyli poszukiwanym na rynku pracy.

Absolwent tego kierunku jest przygotowany do planowania, organizowania, kierowania i kontrolowania przemieszczania towarów od producenta do konsumenta. Do podstawowych zadań należy również przyjmowanie towarów do magazynu, wydawanie towarów, prawidłowe oznakowanie składowanych towarów; przestrzeganie terminów ważności i trwałości towarów oraz terminów zwrotu opakowań, prowadzenie dokumentacji magazynowej przy użyciu programów komputerowych lub metodami tradycyjnymi, czynny udział w inwentaryzacjach, ponoszenie odpowiedzialności materialnej za powierzone mu towary i środki, nadzór nad pracą osób zatrudnionych w magazynie. Wykorzystuje w tym celu systemy informatyczne.

Branża ta rozwija się od momentu otworzenie granic po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Świat podlega procesowi globalizacji, a jednym z jego następstw jest tworzenie się nowych rynków zbytu na przeróżne produkty. Wszystkie muszą zostać przetransportowane, a ponieważ ich liczba rośnie, także sektor usług transportowych i logistycznych się rozbudowuje. Dlatego rynek usług logistycznych stale się rozwija i jest zapotrzebowanie na tego typu pracowników.

Praca: firmy, zakłady budowlane, handlowe, dystrybucyjne, transportowe, w komunikacji, dystrybucji towarów. Często logistycy zajmują stanowiska kierownicze i specjalistyczne. Są niezbędni w niemal każdej większej firmie. Ponadto przyszli absolwenci będą mogli zakładać swoje własne firmy transportowe, kurierskie, czy centra dystrybucyjne.

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!